S.S.S.

Bir duşakabinde kaliteyi belirleyen özellikler nelerdir?

Banyolarımız ani sıcaklık değişiklikleri ve rutubet ortamı nedeniyle sorunlu yerlerdir.Bu yüzden duşa kabinlerimizin alüminyum aksamı kalitesiz malzemeden mamul ise, duşakabinlerinin korozyona uğrama süresi son derece hızlanmakta ve 10-15 yıl olması gereken normal bir banyo kabininin ömrü 2-3 yıla inmektedir.Yani alüminyum kalitesi duş kabini nin kalitesini ve ömrünü belirleyen en önemli kriterdir.
Duşakabinin kalitesini belirleyen ikinci önemli bileşen ise camdır.iki cam seçeneği bulunmaktadır.Birincisi polistren (polistrilen) ya da akrilik denilen cam, diğeri de temper cam olarak bilinen securit cam yani otomobil camıdır. Polistren camda,hammaddesinin hurda malzemelerden oluşması ya da imalat esnasında titiz davranmama nedeniyle oluşan berelenmeler cam kalitesini belirleyen faktörlerdir,.Ayrıca Çin Malı faktörü de duşakabin camının kalitesi hakkında soru işareti yaratmalıdır.Temper cam da da aynen polistren cam da olduğu gibi Çin den gelen temper cam ürünler de kalite konusunda soru işareti yaratması gereken faktörlerdir.
Bu iki ana kalite faktörünün yanı sıra, duşa kabinde kaliteyi belirleyen, silikon kalitesi,birleştirme elemanlarının (vidaların) krom olması ya da olmaması gibi yanal faktörler de duşakabinin ömrüne etki etmektedir.

Soru:
Fitilli duşakabin mi yoksa silikonlu duş kabini mi daha iyidir ?
Cevap:
Duşkabini nin fitilli ya da silikonlu olmasının size kazandırdığı pek bir avantaj yoktur.Çünkü uygulanacak olan duşakabinin panel bölümleri fitilli olsa bile kabini yanlarda fayanslara ve aşağıda küvet üzerine sabitlerken ve izolasyon yaparken yine silikon kullanılacaktır.Burada önemli olan kabininiz silikonlu bile olsa silikonun kaliteli hammaddelerle üretilmiş silikon olmasıdır. Ancak silikonlu duşakabin belli bir süre sonra arıza çıkartıcaktır. Tavsiyemiz fitilli duşakabin kullanmanızdır.

Soru:
Yaptırdığım duşakabinin profillerindeki boyalar iki üç yıl gibi kısa bir sürede atmaya başladı bu neden olabilir?
Cevap:
Banyo Kabin’inizin boyalarının atmasında etken olan iki önemli faktör vardır. Birincisi tabiî ki almış olduğunuz duşakabindeki profillerde uygulanan alüminyumun kalitelisidir. Kabininizin profil aksamında kullanılan alüminyumun içindeki yabancı madde oranı oksitlenme süresini çok etkiler.Yani hurda bile olsa alüminyumun yeniden işlenmesi esnasında uygulanan prosedür, profillerin üzerine uygulanan boyanın kalkması ya da kalkmaması konusunda önemli bir etkendir.Bir diğer önemli Faktör de tabii ki duşa kabininizin profillerine uygulanan boyanın kalitesidir. Birde kullanıcı hatalarından kaynaklanan boya atmaları olabilir. Bunun sebebi de çamaşır suyu, tuz ruhu vb. zarar verici kimyasallar olabilir.

Soru:
Aldığımda yoktu ama hiçbirşey yapmadığım halde duş kabinimin camları zamanla kendi kendine çatladı bu neden olabilir?
Cevap:
Duşakabininizin camları eğer polistren (Halk arasında mika cam ya da plastik cam da deniliyor) malzeme ise desen verilirken,imalat esnasında ya da nakliye esnasındaki yanlış uygulamalar camın üzerinde yarım ya da bir milimetre ölçülerinde çok küçük çatlamalara sebebiyet verebilir ( Duşakabin camı üreticisi firmanın üretim ve hizmet kalitesi önemli etkendir) İşte bu gözle görülemeyecek kadar küçük çatlaklar,zaman içinde banyo ortamında yaşanan ani sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanan ani genleşip büzülmeler nedeniyle büyük kırıklar haline gelir.

Soru:
Aldığım duşa kabinin kayar panelleri sık sık yerinden çıkıyor bunun sebebi ne olabilir?
Cevap:
Duşakabin kayar panellerinizin yerinden çıkmasında önemli faktör tekerleklerin yıpranmasıdır. Tekerleklerin yıpranmasındaki önemli sebep ise duşakabin tekerleğinin göbek ve dış kısmının kalitesiz malzemeler ile üretilmesidir.Göbek kısmı pirinç malzeme ile dış kısmı ise derlin adlı malzeme ile yapılırsa duşakabin kayar panelleri daha dayanıklı olacaktır.Özellikle tekerleğin dış kısmı sıradan plastik ile yapılırsa çabuk yıpranır hatta kırılır. Birde yaptırdığınız duşakabinin kalitesiyle paralel bağlantılıdır.

Soru:
Temper camlı duşakabin olduğu halde duşakabinim çok kireç lekesi tutuyor ne yapabilirim ?
Cevap:İster temper duşakabin olsun isterse polistren camlı duşakabin olsun yaşadığınız şehrin su sertliği ile paralel olarak duşakabin mutlaka kireç tutar.Her ne kadar bazı satıcılar ”üzerine özel bir kimyasal uyguluyoruz bizim duşakabinimiz su tutmuyor” dese de uygulanan o işlem etkisini kaybettikten sonra mutlaka kireç tutacaktır. Bu durumda bizim tavsiyemiz, küçük bir çeksil ile her banyodan sonra kabininizin camlarını sıyırmak olacaktır.

Diğer Sorularınız İçin (0533) 498 29 00